Головна про весну Зелена казка весни. М. Людкевич

Зелена казка весни. М. Людкевич

 

Дивлюсь на світ, наче крізь зелене скло. Це весна! І згадується мені дитинство. Пам'ятаю, у березні, коли починало тепліше пригрівати сонечко і на пагорбах розтавав сніг, діти бавилися, співаючи закличних веснянок, і носили з собою вирізаних із дерева ластівок або випечених "жайворонків":

Благослови, Боже,

Весну закликати,

Зиму проводжати.

Ой,весна в човничку,

Літо у возочку.

Ми пильно вдивлялися в небо, намагались не пропустити перших вісників весни - шпаків та жайворонків. Тоді оживало все навкруги, пробуджувались дерева, яснів світ. А земля тішила нас біленькими підсніжниками, синіми пролісками, пухнастою сон-травою.

Та все-таки весною ми найбільше чекали найрадіснішого свята - Великодня, на який щороку всім дітям батьки купляли обнови, щоб піти в них перший раз до церкви, на вулицю чи на гаївки.

За тиждень до Великодня на Вербну неділю святили вербу. І ми, за звичаєм, хльоскали один одного прутиками, примовляючи:

Не я б'ю - верба б'є,

За тиждень - Великдень.

А у Великодню суботу писалися писанки чи крашанки. І це було для нас улюбленим заняттям. Чия писанка краща?

Кожен старався. І у всіх виходила красна, як сонце, писанка. Бо хіба хто колись бачив негарну писанку, якщо її писано з любов'ю і цікавістю, мережачи чудернацькими узорами і вимальовуючи наш світ, небо і землю, церкви і птахів?

На Великдень у церкві повнісінько народу. Жінки в найкращих хустках, всі красиві, святошні. Святять паски, яйця, сир, сало, ковбаси - все у кошику. Діти теж тримають свої маленькі плетені кошички, накриті рушничком з вишивкою:

"Христос воскрес!" Повернувшись додому, вся сім'я сідала до святкового столу, щоб скуштувати свяченого.

Найбільша втіха - гаївки. Дівчата в українських строях разом з хлопцями водять гаївок. Найменші теж тримаються за руки, стають у коло і вчаться веснівок. А на другий день - Поливаний понеділок: хлопці обливають дівчат водою, а ті, щоб відкупитись, дарують їм писанки.

Яке радісне і велике це свято! Люди вітають один одного:

- Христос воскрес!

- Воістину воскрес!

Птахи співають. Сонце лагідно пригріває землю. Дзвонять дзвони. Бо свято душі! Бо Великдень!